ANDMED

MTÜ Spordiklubi 10

Reg. 80012141

Vanemuise 48, Tartu linn, Tartu maakond, 51003

 

AJALUGU

Spordiklubi 10 asutati 1995. aastal, kui Märt Räli ja veel kaks Tartu 10. kooli kehalise kasvatuse õpetajat otsustasid laste sportimisvõimaluste parandamiseks luua klubi. Märt Räli kogus kokku selles koolis õppivad jalgpallihuvilised algklasside poisid ning alustas nendega treeninguid- sellest sündis uus jalgpalliklubi.

SK10-ne võistkonnad on mänginud Eesti noorte meistrivõistlusi erinevate nimede all.

1996. ja 1997. aastal mängiti nime all Tartu Jalgpalli Kool.

1998.aastal oli SK10-ne võistkonna nimeks SK10 Tartu F.

Alates 2000. aastast oli võistkonna nimi Tartu SK10 ning Eesti noorte meistrivõistlustel olime esindatud kahe võistkonnaga kahes vanuseklassis.

2001. aastal otsustasid kolm klubi – SK10, JK Merkuur ja JK Merkuur-Juunior – Tartu jalgpalli edendamiseks viia ellu ühise projekti, kus kolme klubi 1983., 1984., 1986., 1988., 1989. aastatel sündinud parimad mängijad moodustasid ühisvõistkonnad ning nendes viies vanuseklassis mängiti Eesti noorte meistrivõistlusi Olümpia 2000 nime all. Klubi nooremate poste võistkonnad esinesid endiselt Tartu SK10-na.

2003. aastal sisemiste lahkhelide tõttu projekt Olümpia 2000 lõpetati ja kõik klubi võistkonnad hakkasid mängima nime all SK10 Premium. Eesti noortemeistrivõistlustel mängiti neljas vanuseklassis kuue võistkonnaga, keda treenisid Märt Räli ja Kalev Kajak.

2004. aastal hakkasime esmakordselt mängima Eesti täiskasvanute meistrivõistluste IV liigas. Meeskond pääses kohe üleminekumängudele ja sealt III liigasse. Noorte meistrivõistlustel olime esindatud viies erinevas vanuseklassis seitsme võistkonnaga.

2005 ja 2006 olid noortele poistele õpiaastad III liigas, mis lõpetati vastavalt 10. ja 11. kohtadega. Lisaks osales 2006. aastal Eesti noorte meistrivõistlustel kaheksa võistkonda.

2007 oli edasimineku aasta. Eesti täiskasvanute meistrivõistluste III liiga lõpetati 7. kohaga. Noorte meistrivõistlustel mängisime seitsmes erinevas vanuseklassis üheksa võistkonnaga. Klubis oli ametis neli treenerit: Meelis Eelmäe, Kalev Kajak, Mart Raukas, Andrus Meinart.

2008. aastal soovisime lülituda uudsesse Eesti jalgpalliliidu U-17 eliitliiga projekti, kuid kuna klubil puudus nii esi- kui ka meistriliigas esindusmeeskond, siis vastavalt reeglitele ei saanud oma nime all osaleda. Otsustasime lüüa käed FC Elvaga, võtta juurde mõned mängijad SK Jõgeva Noorusest ja Põltsamaa JK Spordist ning mängida Eesti noorte meistrivõistluste U-17 eliitliigas FC Elva nime all. Lisaks osales noorte meistrivõistlustel kümme võistkonda kaheksas erinevas vanuseklassis.

Edu saatis III liigas mängivat meeskonda, kes saavutas 3. koha ning tänu mitme võistkonna loobumisele pääseti II liigasse.

2009 oli muudatuste aasta. Eesti täiskasvanute meistrivõistlustel lõpetas meeskond II liiga 5. kohaga. Esmakordselt mängis meeste IV liigas duubelmeeskond, mille moodustas klubi kasvandike teine laine, kes lõpetasid hooaja 9. kohaga. Lisaks mängis noorte meistrivõistlusi kaheksas vanusegrupis kaheksa võistkonda. Esmakordselt pööras SK10 tähelepanu ka naiste jalgpallile, mille tulemusel tekkis kaks tüdrukute võistkonda, kes osalesid Eesti meistrivõistlustel A ja C klassis. Klubis olid treeneriteks: Kalev Kajak, Leho Tammvere, Marek Veeber, Andrus Meinart, Anton Raudsepp.

2010 oli üks edukamaid aastaid. Eesti meeste meistrivõistluste II liiga meeskond saavutas 5. koha ja IV liiga meeskond tuli 6. kohale. Eesti noorte meistrivõistlustel olime poiste võistkondadega esindatud seitsmes vanuseklassis seitsme võistkonnaga. 2010 võib lugeda ka naiskonna sünni aastaks, kui alustati mängimist Eesti naiste meistrivõistluste II liigas. Kohe saavutati 2. koht, mis tagas pääsu järgmiseks aastaks esiliigasse. Tublilt mängisid ka A ja B klassi tüdrukud, kus B klassis võideti pronksmedalid. Sel aastal olid klubis treeneriteks Anton Raudsepp, Marek Veeber, Andrus Meinart ja Kalev Kajak.

2011. aastal sai Eesti meistrivõistlustel II liigat mänginud meeskond 9. koha. Eesti noorte meistrivõistlustel olime esindatud viies erinevas vanuseklassis viie võistkonnaga. Naised tegid esiliiga debüüdi ja said 4. koha. Lisaks mängisid tüdrukud A ja B klassi, millest viimases võideti hõbemedalid.

2012. aastal ühinesid SK10 Premium ja FC HaServ, mille tulemusel sai SK10 Premium esmakordselt klubi ajaloos võimaluse mängida Eesti täiskasvanute meistrivõistluste esiliigas. Ühendmeeskond saavutas 4. koha. Eesti meistrivõistluste II liiga lõpetati viiendal tabelireal. Eesti noorte meistrivõistlusi mängis neljas erinevas vanuseklassis neli noorte võistkonda. Väga hea aasta oli naistel, kes võitsid esiliiga ja üleminekumängudes võideldi välja koht Eesti naiste meistriliigas.

 

NAISTE JALGPALL

Esimeste tüdrukute treeningutega alustati 2004. aastal, kuid trenni tulnud kümne tüdruku huvi ei kestnud kaua ja jaanuaris 2005 läks see grupp laiali. Nii ei suutnud SK10 kolm aastat naiskonda luua.

2008. aasta maikuus tulid Palamusel toimuvasse poste trenni ka tüdrukud, ning teatasid treener Kalev Kajakule, et tahavad ka mängida jalgpalli ja soovivad poistest eraldi treenida. Kalev Kajak ütles, et võtab nad meeleldi vastu, kui nad suudavad luua võistkonna. Järgmisele treeningule ilmus 18 tüdrukut, millega sai alguse SK10 naiste jalgpalli uus ajastu. Tüdrukud olid täis tahtmist treenida viis korda nädalas. 2008. aasta mais peeti ka esimene sõpruskohtumine Põltsamaa Tervisega, mis lõppes tulemusega 2:2. Põltsamaa Tervist tulemus ei rahuldanud ja nad nõudsid veel ühte kohtumist, kus Palamuse ja Tartu ühendatud võistkond sai suure kaotuse. Lisaks osaleti samal aastal viiel erineval turniiril.

2009. aasta veebruaris Suure-Jaanis toimunudl turniiril said juhuslikult kokku SK10-ne treener Kalev Kajak ja FC Abja treener Kaido Luide. Kuuldes, et Abjas pole piisavalt tüdrukuid, et mängida Eesti meistrivõistlusi, kutsus Kalev Kajak Abja tüdrukud SK10-sse. Nii alustatigi kevadel Eesti meistrivõistlusi A klassis, kus lisaks Tartu ja Palamuse tüdrukutele olid esindatud kaheksa mängijat Abjast. Esimene hooaeg oli kõigi jaoks uus kogemus ja kohati raske. Tuli vastu võtta palju suuri kaotusi juba kogenumatelt võistkondadelt. Kokkuvõttes oldi tabelis eelviimasel seitsmendal real. Samal aastal mängis Eesti meistrivõitlusi ka tüdrukute C klassi võistkond. Nemad olid natuke edukamad, saavutades 4. koha.

Lisaks käidi 2009. aasta suvel turniiril Prantsusmaal, kus koguti kogemusi mängides tugevate Lõuna-Euroopa võistkondadega. Kokkuvõttes õnnestus võita B-finaal. Sama aasta lõpus osaleti ka esmakordselt A ja C klassiga aastalõputurniiril.

Aastal 2010 tehti esimene samm Eesti naiste meistrivõistluste kõrgliiga poole. Loodi naiskond, kes hakkas mängima II liigat. Tüdrukud olid nüüd kogenumad ja treenitumad. Eesmärgiks pandi jõuda viie aastaga kõrgliigasse, mis praeguseks on saavutatud kiirema ajaga. Saades II liigas teise koha, sai SK10 Premiumi naiskond järgmiseks hooajaks koha esiliigas. Selline edu ei jäänud märkamata ja mitmed mängijad kutsuti Eesti noortekoondisesse. Samal aastal tuli tüdrukute B klassi võistkond pronksile, ning A klassi tiim sai 6. koha. Edulainel olev naiskond võitis aasta lõpus oma liiga Aastalõputurniiri. Edukad olid ka tüdrukud, saades A klassis pronks- ja B klassis hõbemedali.

Aasta 2011 oli vaikus enne tormi. Esmakordselt esiliigas mängiv naiskond sai 4. koha. Samal aastal sai tüdrukute B klassi tiim teise koha. 2011. aastal üritati teha ka koostööd Kaagvere tüdrukutega, kuid see ettevõtmine kukkus läbi.

2012. aasta kujunes SK10 Premiumi naiskonna jaoks kõige edukamaks. Koostöös Põlva FC Lootose naiskonnaga võideti esiliiga. Samuti said mõned naiskonna liikmed meistriliiga kogemuse, käies abiks FC Lootose mängudel. Meistriliiga üleminekuturniiril enam liitlaste abi kasutada ei saanud, kuid sellegi poolest võideldi välja koht kõrgliigas. Tüdrukute B klassi võistkond saavutas noorte meistrivõistlustel teise koha. Aastalõputurniiri õnnestus aga võita.

Alates 2010. aastast on naiskond mänginud ka Eesti Karikavõistlust, kuid siiani pole suudetud jõuda kaugemale 1/4 finaalist.

Läbi nelja aasta on lisaks Tartu ja Palamuse mängijatele naiskonnast läbi käinud tüdrukuid Abjast, Elvast, Kaagverest, Kambjast. Mõningad neist on ka pidama jäänud.

Aastatel 2013 ja 2014 mängis naiskond kõrgliigas. Ka praegu, aastal 2015 oleme Expertliigas.